Sen polifazowy – co to jest i jak zacząć?
Sen polifazowy to techniki i metody pozwalające ograniczyć czas przeznaczony na sen do minimum bez konsekwencji dla zdrowia. Określenie „sen polifazowy” wzięło się od słów poli – wiele, i fazowy, czyli oznacza sen składający się z wielu faz. Śpiąc polifazowo rozbijasz po prostu sen na kilka części – śpisz częściej, ale mniej.
Dlaczego to działa?
Nasz mózg potrzebuje czasu na regenerację i odpoczynek, jednak już w starożytności ludzie zauważyli, że kiedy musimy, potrafimy czuwać nawet 2-3 doby, zadowalając się jedynie krótkimi drzemkami, po których zwykle czujemy się rześko. Do niedawna ludzie nie próbowali analizować tego fenomenu z wykorzystaniem metod naukowych.
Kto wymyślił sen polifazowy?
Pierwsze wzmianki o śnie polifazowym pochodzą już z XV w., kiedy to Leonardo Da Vinci wspominał o nim w swoich tekstach. Na przełomie wieków ze snu polifazowego korzystali wielcy dowódcy, kompozytorzy, artyści.
Zainteresowanie snem polifazowym w naszych czasach rozwinęło się dopiero podczas pierwszej wojny światowej, kiedy do głosu doszli generałowie wojenni i ich doradcy. Uświadomili sobie, że żołnierze potrafią wytrzymać bez snu wiele godzin, ale w końcu padają z wycieńczenia. Za cel postawili sobie wypracowanie systemu, który pozwoliłby na skuteczną walkę powyżej 20 godzin na dobę, bez ryzyka dla życia i zdrowia żołnierzy.
Pierwszy system snu polifazowego – UBERMAN
Wtedy powstał system UBERMAN, czyli system pozwalający na sen 2 godziny na dobę. Co ciekawe, żołnierze dość gładko przyjęli tę nowość, z powodzeniem ograniczając czas na sen, zachowując jednocześnie zdolności poznawcze, tak potrzebne na polu bitwy. Od tej pory różne systemy snu polifazowego były stosowane przez wojsko, agencje wywiadowcze, szpiegów.
Przez kolejne lata po wojnie, wiele jednostek stosowało sen polifazowy dla własnego użytku. Doskonałym przykładem jest Winston Churchil, który nieraz został przyłapany na drzemkach w swoim gabinecie! Niestety, wtedy dostęp do wiedzy był zdecydowanie bardziej ograniczony niż obecnie, nie istniał internet ani większość źródeł w których w dzisiejszych czasach szukamy informacji . Z tego powodu o śnie polifazowym nie mówiło się głośno.
Sytuacja zmieniła się, kiedy powstał internet. Sen polifazowy zaczął się rozpowszechniać min. w Stanach Zjednoczonych, kiedy to czas dużej ilości ludzi, głównie przedsiębiorców, stał się bardzo cenny. Powstały wtedy systemy „cywilne”, to znaczy takie, które pozwalają na stosowanie snu polifazowego na co dzień.
Systemy snu polifazowego
Sen polifazowy to bardzo szeroki temat, ale aby mógł go stosować każdy, podzielono go na trzy główne techniki:
- SIESTA – stosowana przez wielu ludzi, często nieświadomie. Pozwala ograniczyć długość snu do 6 godzin na dobę.
- EVERYMAN – stosowane przez ludzi zajętych, którzy potrzebują ograniczyć czas przeznaczony na sen w stopniu średnim/wysokim. Pozwala – w zależności od odmiany – ograniczyć długość snu aż do ok. 3,5 godziny snu na dobę.
- UBERMAN – system ten jest przeznaczony dla ludzi, którzy naprawdę nie mają czasu na sen. Można go stosować przez długi czas, ale wymaga żelaznej dyscypliny. Pozwala ograniczyć sen do 2 godzin na dobę.
Więcej o systemach snu polifazowego w praktyce możesz dowiedzieć się z książki o śnie polifazowym.
Badania o tematyce snu polifazowego
Odkąd ludzie zaczęli interesować się sposobami na ograniczenie czasu potrzebnego na sen, pojawiły się także próby zbadania jego skuteczności. Tezy postawione przez ludzi, którzy stosowali i stosują sen polifazowy zostały potwierdzone – ale badania wykazały też, że nieodpowiedzialne podejście do tego zagadnienia mogą zniweczyć jego efekty.
Najpopularniejsze opublikowane badania dotyczące snu polifazowego to między innymi:
- Eksperyment dr. Claudio Stampi’ego
- Eksperyment kanadyjskich pilotów
- Eksperyment NASA
- Eksperyment włoskich pilotów
O każdym z tych badań możesz poczytać na stronie badania o śnie polifazowym. Obecnie coraz większa grupa ludzi dowiaduje się o śnie polifazowym. W polskiej literaturze nie ma wiele informacji na jego temat, więc Ci, którzy znają język angielski na bardzo wysokim poziomie, są w stanie czytać obcojęzyczne opracowania. Ważne jest także, abyś zrozumiał czym są fazy snu i jak wykorzystać je aby dobrze się wysypiać.
Jeśli interesujesz się snem polifazowym, a szczególnie jeśli planujesz wypróbować któryś z systemów, zapraszam Cię do kupienia jedynego w polsce e-booka, w którym opisane jest wszystko, krok po kroku. Znajdują się tam także porady dotyczące diety przy snie polifazowym, oraz lepszego, bardziej efektywnego snu. Więcej informacji o e-booku znajdziesz tutaj.
Komentowanie zostało wyłączone.