Jak utrzymać się przy zdrowiu śniąc polifazowo?

Zdrowie to, jak twierdzi wiele osób, najważniejsza rzecz jaką możemy mieć. Dbamy o nie codziennie, wybierając dobrej jakości jedzenie, chodząc na spacery, czy biorąc różnego rodzaju suplementy diety, wspomagające naszą odporność, i śpimy tyle, ile potrzebuje nasz organizm. Przynajmniej w teorii. Praktyka w przypadku wielu osób, wygląda zupełnie inaczej. Czy sen polifazowy mu zaszkodzić? Sen polifazowy a zdrowie

Zanim przeczytasz: Jeśli nie wiesz, czym jest sen polifazowy, zapraszam Cię do zapoznania się z artykułem „co to jest sen polifazowy„. Wyjaśni Ci on pojęcia, które są Tu używane!

Jeśli interesujesz się snem polifazowym, z pewnością nie raz zastanawiałeś się „czy to jest zdrowe?”, „czy to mi nie zaszkodzi?”. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Dlaczego?

Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie „czy jazda samochodem jest bezpieczna?”. Oczywiście, to zależy, jak się do tego zabierzemy! Tak samo prosta jest odpowiedź na pytanie „sen polifazowy a zdrowie?”.

W czasie wdrażania, sen polifazowy powoduje lekkie wycieńczenie organizmu, który po prostu nie jest przyzwyczajony do takiego trybu snu i czuwania. Oczywiście, po około dwutygodniowym okresie przygotowawczym fazy snu znormalizują się te objawy miną, i będziesz się czuł nawet lepiej niż przedtem. Jednak, jest mnóstwo zasad, których musisz przestrzegać, jeśli poważnie myślisz o śnie polifazowym.

Interesujesz się snem polifazowym? Na naszej stronie możesz kupić e-booka, dzięki któremu nauczysz się, jak spać nawet 2 godziny na dobę – i dowiesz się, jak zrobić to bezpiecznie! Przeczytaj o książce tutaj.

sen polifazowy a zdrowie

O czym trzeba pamiętać?

  • Higiena snu – jeśli będziemy spać w hałasie, smrodzie, lub brudzie, nasz organizm nigdy nie przyzwyczai się do drzemek. Najważniejsze, żeby miejsce na sen było czyste, ciche, i zapewniało warunki do relaksu. Jeśli chcemy się wyspać, najlepszym miejscem do tego celu będzie nasze łóżko!
  • Higiena odżywiania – fast food? Odpada! Przynajmniej w okresie przygotowawczym, czyli przez pierwsze 2 tygodnie stosowania wybranego systemu. Trzeba wtedy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość wartości odżywczych i witamin, aby mózg miał warunki do przestawienia się!
  • Higiena życia – pamiętaj, aby po każdej drzemce lub śnie, wybrać się na co najmniej 10-minutowy spacer na świeżym powietrzu. Dzięki temu przyzwyczaisz mózg, że nie wróci do spania po krótkiej drzemce. Po kilku dniach zaczniesz zauważać różnicę!

Oczywiście, to tylko kilka zasad. Pamiętaj jednak, że bez stosowania zdrowego trybu życia możesz zapomnieć o spaniu polifazowym!

sen polifazowy a zdrowie

 Z innej beczki…

Weź pod uwagę, że żadna przesada nie jest dobra. Musisz wiedzieć, że sen polifazowy to nie zabawa, i stosując go, ingerujesz w swój organizm na poziomie, który kształtował się przez dziesiątki tysięcy lat! Zacznij więc powoli, nie rzucaj się z motyką na słońce. Oczywiście, każdy chciałby od razu spać 2 godziny na dobę i czuć się dobrze. Nie mówię, że to nie możliwe, wręcz przeciwnie, znam przykłady ludzi o żelaznej sile woli, którzy przeszli na system UBERMAN z dnia na dzień. Pamiętaj jednak, że nie każdy się do tego nadaje. Sen polifazowy nie jest przeznaczony dla ludzi otyłych, których serce pracuje ciężej niż tych szczuplejszych, dla ludzi z poważnymi chorobami serca, z cukrzycą (choć tutaj akurat zdarzają się wyjątki). Najważniejsza lekcja wynikająca z tego artykułu:

Wszystko jest dobre – ale z umiarem

Nie serwuj sobie 22 godzinnej harówki na budowie, licząc, że wystarczą Ci 2 godziny na regenerację!

Inne porady dotyczące diety możesz znaleźć w książce Maxa Jacoba Davisa. Więcej informacji o książce znajdziesz na stronie głównej.

„Stosuję sen polifazowy ale…

pojawiają się inne problemy.” Człowiek nie jest stworzony do pracy 22 godziny na dobę! Sen polifazowy nie zwiększa ryzyka chorób, ale przeznaczenie większej ilości czasu na pracę już tak! To normalne, że potrzebujemy odpoczynku, i powinniśmy go sobie serwować jak najwięcej. Nie oczekujmy, że stosując sen polifazowy i pracując 22 godziny na dobę, pozostaniemy zdrowi, bo to nie możliwe!

Podsumowując „sen polifazowy a zdrowie”…

Musimy wiedzieć kiedy powiedzieć sobie dość, usiąść na kanapie i po prostu odpocząć. Sen polifazowy sam w sobie nie jest szkodliwy, chyba że łamiemy podstawowe zasady bezpieczeństwa, które obowiązują we wszystkich dziedzinach zycia.

10 myśli na temat “Jak utrzymać się przy zdrowiu śniąc polifazowo?”

  1. Nie wiem czy da się to pogodzić z siłownią i ćwiczeniami, słyszałeś o jakimś kulturyście, który stosował sen polifazowy?

    1. Obawiam się, że to może być problematyczne, ale nigdy nie próbowałem. Myślę że na początku może być ciężko, ale jak się przyzwyczaisz to kto wie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *