Sen polifazowy – co to jest?

Sen polifazowy to fascynujący temat! Tutaj przeczytasz mnóstwo ciekawych artykułów i otrzymasz możliwość kupienia e-booka o śnie polifazowym! Jednak zanim zdecydujesz się na zakup, dowiedz się, czym jest sen polifazowy! Zacznij od tego artykułu i zjeżdżaj niżej, stopniowo pogłębiając swoją wiedzę!

sen polifazowy

 

Ważne pojęcia:

Sen polifazowy – sen składający się z wielu faz, połączenie drzemek i snu zasadniczego, lub samych drzemek.

Sen zasadniczy – sen tradycyjny, trwający dłużej niż 40 minut, podczas którego wielokrotnie wchodzimy w fazę REM.

Drzemka – sen nie dłuższy niż 20 minut, w którym wchodzimy w fazę REM tylko raz.

———

Sen polifazowy to określenie, które wzięło się od słów poli – wiele, i fazowy, czyli oznacza sen składający się z wielu faz.

Klasyczny sen nazywamy snem monofazowym, ponieważ nie jest rozdzielony na fazy, i składa się z jednego, nieprzerwanego, snu zasadniczego.

Sen polifazowy to po prostu „rozbicie” snu na krótsze etapy, tak, aby jak najbardziej skrócić łączny czas jego trwania.

Dlaczego to działa?

Nasz mózg potrzebuje czasu na regenerację i odpoczynek, jednak już w starożytności ludzie zauważyli, że kiedy musimy, potrafimy czuwać nawet 2-3 doby, zadowalając się jedynie krótkimi drzemkami, po których zwykle czujemy się rześko. Oczywiście, każdemu zdarzyła się pobudka z tak zwanym „kapciem w ustach”, czyli nieprzyjemnym posmakiem, lekkim otępieniem, oraz czasem bólem głowy. Do niedawna (stosunkowo) ludzie nie próbowali analizować tego fenomenu.

Trochę historii

Pierwsze wzmianki o śnie polifazowym pochodzą już z XV w., kiedy to Leonardo Da Vinci wspominał o nim w swoich tekstach. Na przełomie wieków ze snu polifazowego korzystali wielcy dowódcy, kompozytorzy, artyści.

Zainteresowanie snem polifazowym w naszych czasach rozwinęło się dopiero podczas pierwszej wojny światowej, kiedy do głosu doszli generałowie wojenni i ich doradcy. Uświadomili sobie, że żołnierze potrafią wytrzymać bez snu wiele godzin, ale w końcu padają z wycieńczenia. Za cel postawili sobie wypracowanie systemu, który pozwoliłby na skuteczną walkę powyżej 20 godzin na dobę, bez ryzyka dla życia żołnierzy (o ironio). Wtedy powstał system EVERYMANUBERMAN, czyli system pozwalający na sen 2 godziny na dobę. Z podobnego systemu korzystał Leonardo. Co ciekawe, żołnierze dość gładko przyjęli tę nowość, z powodzeniem ograniczając czas na sen, zachowując jednocześnie zdolności poznawcze, tak potrzebne na polu bitwy. Od tej pory różne systemy snu polifazowego były stosowane przez wojsko, agencje wywiadowcze, szpiegów.

Przez kolejne lata po wojnie, wiele jednostek stosowało sen polifazowy dla własnego użytku. Doskonałym przykładem jest Winston Churchil, który nieraz został przyłapany na drzemkach w swoim gabinecie! Niestety, wtedy dostęp do wiedzy był zdecydowanie bardziej ograniczony niż obecnie, nie istniał internet ani większość źródeł w których w dzisiejszych czasach szukamy informacji . Z tego powodu o śnie polifazowym nie mówiło się głośno.

Sytuacja zmieniła się, kiedy powstał internet. Sen polifazowy zaczął się rozpowszechniać min. w Stanach Zjednoczonych, kiedy to czas dużej ilości ludzi, głównie przedsiębiorców, stał się bardzo cenny. Powstały wtedy systemy „cywilne”, to znaczy takie, które pozwalają na stosowanie snu polifazowego na co dzień.

Wyróżniamy 3 główne systemu snu polifazowego:

SIESTA

EVERYMAN

UBERMAN

Różnią się one poziomem zaawansowania, a także czasem, który możemy zaoszczędzić.

Dla kogo jest przeznaczony sen polifazowy?

W skrócie: dla każdego, kto chce zaoszczędzić trochę czasu. Oczywiście, nie da się utrzymać rygoru systemu UBERMAN, jednocześnie pracując na etacie i zajmując się rodziną. Mimo to, dla każdego można coś dopasować. Najpopularniejsze zawody, w których można wykorzystać techniki snu polifazowego:

 • Freelancerzy
 • Przedsiębiorcy
 • Sportowcy
 • Wojskowi
 • Pracownicy biurowi
 • Studenci i uczniowie

Oczywiście, nie znaczy to, że pracując na etacie nie możesz spróbować. Być może Twój plan dnia Ci na to pozwoli, jednakże pamiętaj o zachowaniu rozsądku!

Biologia snu polifazowego

Ludzki mózg jest praktycznie niezbadany. Poznaliśmy dopiero mały procent możliwości, oraz niewiele mechanizmów działania tego wspaniałego i fascynującego organu. Podobnie ma się rzecz ze snem. Ciężko nam zbadać nasz własny organ z użyciem jego samego, a także urządzeń, które zbudowaliśmy przy jego pomocy. Z tego powodu, badania nad snem, w tym także snem polifazowym, są przeprowadzane metodą prób i błędów, a do konkretnych wyników dopasowuje się nazwy i oznaczenia. Zapewne słyszałeś kiedyś o fazie REM? To faza snu, w której nasz mózg naprawdę odpoczywa. Co ciekawe, zajmuje ona tylko 25% całego czasu, który przeznaczamy na sen! Dlaczego? Nasz organizm nie potrzebuje więcej snu, jednak przez lata, w których dostosowywaliśmy się do pór dnia i nocy, wyrobił sobie nawyk leniuchowania. Tego nawyku możemy go oduczyć, stosując sen polifazowy.

Sen polifazowy, czyli system drzemek, lub system drzemek połączony ze snem zasadniczym!

W wielkim uproszczeniu, podstawowe systemy snu polifazowego można przedstawić na poniższej grafice:

 

sen polifazowy

 

Ta grafika ma na celu pokazanie różnic pomiędzy dostępnymi systemami snu polifazowego, nie ma na niej konkretnych liczb, z kilku powodów. Po pierwsze, istnieje wiele odmian systemów np. EVERYMAN II, III, IV etc., po drugie, każdy człowiek musi dostosować system dla swojego stylu życia. Choć nie są one tak elastyczne jak sen monofazowy, wciąż dają pewne pole do dostosowywania ich i modyfikowania.

Sen polifazowy a zdrowie

Jeśli zastanawiasz się, czy sen polifazowy nie zaszkodzi Twojemu zdrowiu, zerknij na artykuł sen polifazowy a zdrowie. Znajdziesz tutaj porady i wskazówki, które wyjaśnią Ci, jak utrzymać się przy zdrowiu śpiąc polifazowo!

Badania o tematyce snu polifazowego

Jeśli interesują Cię badania na temat snu polifazowego, zerknij na artykuł sen polifazowy badania. Konkretne przykłady udowodnią Ci, że sen polifazowy nie jest tak nową dziedziną nauki jak Ci się wydaje!

Aktualności ze świata snu polifazowego

Grupa polskich studentów pracowała nad urządzeniem zwanym „maską do snu polifazowego”. Miała ona sczytywać sygnały z mózgu, i budzić nas akurat w momencie, w którym skończy się faza rem. Projekt upadł stosunkowo szybko, być może dlatego, że alternatywą dla urządzenia za kilkaset dolarów jest zwykły budzik?

Obecnie coraz większa grupa ludzi dowiaduje się o śnie polifazowym. W polskiej literaturze nie ma wiele informacji na jego temat, więc Ci, którzy znają język angielski na bardzo wysokim poziomie, są wstanie czytać obcojęzyczne opracowania.

Jeśli interesujesz się snem polifazowym, a szczególnie jeśli planujesz wypróbować któryś z systemów, zapraszam Cię do kupienia jedynego w polsce e-booka, w którym opisane jest wszystko, krok po kroku. Znajdują się tam także porady dotyczące diety przy snie polifazowym, oraz lepszego, bardziej efektywnego snu. Więcej informacji o e-booku możesz przeczytać na stronie głównej.

Sen polifazowy a szkoła lub studia

Czy sen polifazowy można stosować jako uczeń lub student? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, zerknij na artykuł sen polifazowy a szkoła!

Klucz do sukcesu przy śnie polifazowym

Być może zastanawiasz się, dlaczego tak mało osób stosuje sen polifazowy? Odpowiedź jest prosta : wygodnictwo i brak silnej woli. Możliwe, że sam masz problemy z utrzymaniem rygoru w wielu sprawch ale pamiętaj o jednej ważnej rzeczy:

Sen polifazowy ma sens tylko, jeśli naprawdę brakuje Ci czasu!

Może jesteś po prostu ciekawy, lub chcesz zaimponować znajomym? Oczywiście, próbowanie nowych rzeczy rozwija, więc szukaj, czytaj, próbuj. Jednak zapewniam Cię, że sama ciekawość nie wystarczy. Jak możesz przeczytać w książce Maxa Jacoba Davisa, okres przygotowawczy może być bardzo wyczerpujący, i potrzeba wiele sinej woli aby wytrwać przy swoim postanowieniu.

Jeśli jednak wiesz to wszystko i uważasz, że potrafisz utrzymać rygor, wybierz plan, nastaw budzik, pościel łóżko i – do dzieła, bo pomimo faktu, że sen polifazowy nie jest łatwy i przyjemny, zapewnia cały szereg korzyści, które mogą pozytywnie wpłynąć na jakość Twojego życia.

Nie zostaje mi więc nic innego, niż życzyć Ci powodzenia!

Pamiętaj, żeby zostawić komentarz, w którym przedstawisz swoje poglądy o śnie polifazowym. Może masz jakieś doświadczenia którymi chciałbyś się podzielić? Pisz śmiało!

9 myśli na temat “Sen polifazowy – co to jest?”

 1. Bardzo fajny pomysl!
  Z tym czasem w pracy jakos moze i bym zakombinowala, ale:
  -nie potrafie zasnac bardzo szybko. Samo zasypianie zajmuje mi z 20-30min.
  — jak odbyc dobra drzemke w pozycji siedzacej w biurze, kiedy wiele osob kreci sie w okolo?

  1. 1. To przełóż drzemkę, jak nie chce Ci się spać to jeszcze jej nie potrzebujesz, zwykle jest na odwrót!
   2. Zatyczki do uszu i coś na oczy?

 2. Zastanawia mnie tylko jak te dwie drzemki, które powinny być w odstępie około 6,5h dopasować do 8 godzinnego dnia pracy.

 3. Dziwi mnie jak mało osób wie, że takie coś istnieje… ja sama trafilam tutaj przypadkiem bo mam problemy ze snem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *