Fazy księżyca – czym są i jak wpływają na…
Jak powszechnie wiadomo, księżyc nie emituje własnego światła, a jedynie odbija promienie słońca. Fazy księżyca powstają w wyniku oświetlania księżyca przez słońce pod różnym kątem.
Fazy księżyca – opis:
Ludzkość podzieliła fazy księżyca na 4 części:
Nów
Księżyc w Nowiu jest uznany za pierwszą fazę i występuje, gdy Słońce i Księżyc leżą w jednej linii. Księżyc w tej fazie znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem.
Księżyc w nowiu nie może być widoczny na Ziemi, ponieważ odwrócony jest do nas swoją „ciemną stroną”. Podczas tej fazy może się zdarzyć zaćmienie słońca. W okolicach nowiu i pełni mają miejsce pływy wiosenne, czyli największa różnica między wysokim a niskim odpływem.
Kwadra Pierwsza Księżyca
Druga faza jest uznawana za moment, w którym księżyc znajduje się na ¼ swojej orbity. Widzimy dokładnie 50% powierzchni Księżyca (widocznej z Ziemi). Czy to będzie prawa, czy lewa strona decyduje wiele czynników, między innymi położenie geograficzne, w jakim się znajdujemy. Odpływ czyli najmniejsza różnica między przypływem a odpływem występuje właśnie w tej fazie.
Pełnia księżyca
Faza ta ma miejsce, gdy słońce i księżyc są na równej linii a Ziemia jest pomiędzy nimi.
Kiedy cień Ziemi zasłoni promienie słoneczne powodujące pełnię Księżyca, powstaje zaćmienie Księżyca.
Ostatnia Kwadra Księżyca
Trzecia kwadra to moment w którym oświetlana jest druga połowa księżyca(inna niż w pierwszym kwadrze)
Czy fazy księżyca mogą wpływać na zachowanie człowieka?
Księżyc wpływa na ocean i jego pływy, wzrost owoców i warzyw (w biodynamicznej farmie, sadzenie odbywa się zgodnie z cyklem księżycowym i słonecznym). Fazy księżyca mają również udokumentowany wpływ na koralowce, które w większości rozmnażają się z dokładnością do dwudziestu minut, kilka razy w roku – odbywa się to zawsze w okolicach pełni księżyca. Czy jednak księżyc może być związany z naszym zachowaniem? Księżyc w pełni jest często uważany za czynnik wpływający na przestępczość, samobójstwa, choroby psychiczne, katastrofy, wypadki, ilość urodzeń, czy płodność. Niektórzy ludzie nawet kupują i sprzedają akcje zgodnie z fazami księżyca. Czy księżyc wpływa na nas tak samo, jak spotkanie z czarnym kotem, czy stłuczenie lustra?
Wpływ faz księżyca na człowieka dostrzegalny w życiu codziennym
Do tej pory nie udowodniono naukowo powiązania między fazami księżyca, a zachowaniem człowieka. Jest to trudne do zbadania metodami naukowymi, jednak istnieje wiele przykładów z życia codziennego, w których zauważamy tą zależność. Między innymi Policja w Brighton, która zatrudnia dodatkowych oficerów w czasie pełni księżyca. Inspektor Andy Parr, wypowiedział się na ten temat następująco:
„Z mojego doświadczenia, przez ponad 19 lat bycia oficerem policji, niewątpliwie w czasie pełni, mamy do czynienia z dziwnymi zachowaniami ludzi – bardziej zawiłymi, kłótliwymi.”
„I myślę, że to jest coś, co zostało potwierdzone przez funkcjonariuszy policji w całym kraju od lat.”
Wpływ faz księżyca na sen
Zrobiono badania, które udowodniły, że księżyc wpływa na człowieka, a dokładniej na jego sen, którego brak lub nadmiar może być przyczyną różnych nieoczekiwanych zachować.
Naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei znajdującego się w Szwajcarii odkryli wpływ Księżyca na sen człowieka. Przeprowadzili oni badanie na 33 nieświadomych celu ochotnikach, którzy spali w warunkach laboratoryjnych. Ochotnicy ocenili jakość swojego snu jako o 15 procent niższą, gdy była pełnia księżyca, mimo że nie mogli zobaczyć tego ani żadnego innego dodatkowego światła. Ocena badanych nie była bezzasadna, ponieważ spędzili oni, aż o 30% mniej czasu w śnie głębokim. Warto również dodać, że aby zasnąć potrzebowali oni o 5 minut dłużej niż podczas innej fazy księżyca.
Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem, według badań opublikowanych w 2013 r. W Current Biology, było to, że nasz sen w jakiś sposób jest naturalnie dostrojony do cykli księżyca.
Prof. Christian Cajochen, człowiek stojący za eksperymentem, podsumował eksperyment następująco: „Cykl księżycowy zdaje się wpływać na fazy ludzkiego snu nawet gdy nie widać Księżyca i nie jest on świadomy rzeczywistej fazy księżyca.”
Wpływ Pełni Księżyca na zwierzęta
Lekarze ze szpitala Royal Infirmary Bradford Royal w Wielkiej Brytanii po przeanalizowaniu dokumentacji medycznej z dwóch lat, zauważyli, aż dwukrotnie większą ilość pacjentów przyjmowanych z powodu obrażeń zadanych przez zwierzęta podczas pełni. Były to głównie ukąszenia szczurów, psów i kotów oraz wypadki na koniach. Ciężko jest jednak określić, czy miało to faktyczny związek z fazami księżyca.
Najbardziej zaskakujące wyniki badań związanych z oddziaływaniem księżyca na zwierzęta domowe zostały wykonane przez naukowców z Centrum Weterynarii Uniwersytetu w Kolorado. Udowodnili oni, że podczas pełni księżyca, aż 23% więcej kotów i 28% więcej psów jest bardziej skłonna do odnoszenia urazów.
Starożytne kalendarze
Pierwsze kalendarze były oparte właśnie na fazach księżyca, a nów oznaczał nowy początek w roku.
Prehistoryczne malowidła na ścianach jaskiń w Lascaux we Francji są uważane między innymi przez dr Michaela Rappengluecka z Uniwersytetu w Monachium za najwcześniejszy znany ludzkości kalendarz. Kalendarz ten stworzony jest z serii kropek i kwadratów umieszczonych na namalowanych bykach, koniach i innych dzikich zwierzętach. Stanowi on 29-dniowy cykl księżycowy. Do tej pory kalendarz islamski opiera się głównie na cyklu księżycowym.
Można również zauważyć, że kalendarze księżycowe były bardzo popularne wśród rolników.
Pełnia księżyca występująca w okolicach września, podczas równonocy jesiennej, często była nazywana przez rolników “Księżycem Żniwiarzy”. Nazwa ta wzięła się, z tego że księżyc wschodził wraz z zachodzącym słońcem, co pozwalało zbierać plony przy świetle księżyca.